personalized jewelry,personalized name necklace

women cleats with superfly rainbow

nike mercurial superfly CR7 Chapter 5 FG Blue TintCR7 Chapter 5 FG Blue Tint

adidas predator football

Slovenský športový klub retrieverov O retrieveroch

O retrieveroch

Laická verejnosť dosť často považuje za retrievera len zlatého retrievera. Nie raz sa mi stalo, že sa ma návštevníci našej doliny, vidiac naše psy, spýtali: - To je labrador alebo retriever? Zvyknem odpovedať: - To je golden, má dlhú srsť, labrador má krátku, no jeden i druhý sú retrievery.

Medzinárodná kynologická federácia FCI, ktorej členom je aj Slovensko, uznáva 6 plemien retrieverov, 4 pochádzajú z Britských ostrovov a 2 zo Severnej Ameriky. V FCI sú retrievery zaradené do skupiny 8, sekcia 1 . Na stránke FCI sú uvedené štandardy, normy popisujúce vzhľad a povahové vlastnosti, plemien v štyroch svetových jazykoch. Oficiálny slovenský preklad by malo byť možné nájsť na stránke Slovenského retriever klubu, ktorý o.i. určuje podmienky zaradenia jedincov do chovu a poskytuje chovateľský servis, prípadne na portáli Pes pre život, nie pre biznis zriadenom Slovenskou kynologickou jednotou.

U nás je najpočetnejší labradorský retriever, nazývaný labrador, po ňom zlatý retriever, golden. Čoraz väčšej obľube sa tešia flaty (flat coated retriever). Curly coated retriever (kerlík), Chesapeake bay retriever (číspík) a Nova Scotia duck tolling retriever (toler) sú u nás vzácne.

V slovenskej poľovníckej kynológii tvoria retrievery samostatnú kategóriu psov od roku 2008. Predtým boli v spoločnej so sliedičmi. Náplňou poľovníckej kynológie je chov, držanie a výcvik poľovne upotrebiteľných psov, ako aj ich využívanie pri ochrane a love zveri.


Poľovný retriever

Som jedným z tých, u ktorých láska k psom prerástla do lásky k chovu čistokrvných psov (u mňa zlatých retrieverov) a následne do záľuby k poľovníctvu. V našej súčasnosti, poznačenej úbytkom malej zveri v revíroch, sú retrievery poľovne využívané najmä v bažantniciach. Dalo by sa povedať, že bažantnice sú ich tanečným parketom. Tam "tancujeme" radi a občas sa pritrafí i nepernaté spestrenie.

Ráno, po príchode do bažantnice, sme v pasci našli líšku. Strelci ešte nedošli, tak sme si skúsili vyjadrenie nepriateľského postoja voči malým šelmám, tzv. "škodnej". Neskôr, cez desiatovú prestávku, aport. Bella pozrela na líšku, potom na mňa, potom zas na líšku, zas na mňa, nervózne prestúpila, skúsila, pustila, nuž som ju povzbudil: - PRINES a DRŽ to PORIADNE! Povzbudená priniesla i odovzdala.

Názory na odvahu a ostrosť retrievera sú rôzne, poväčšinou negatívne, poznačené ich nepoľovným využívaním, ak sa vôbec dá hovoriť o pracovnom využívaní - česť záchranárom a vodiacim psom. Retrievery sú však stále (podľa FCI i britského a amerického KC) poľovné psy (gundogs) a poľovnému psovi nepristane tuposť a strach z malých šeliem. V zmysle poľovného využitia sú špecialistami na malé šelmy a ostrosť jazvečíky a teriéry. Ostrosť nie je primárnou poľovnou vlastnosťou retrievera, ani sliediča, či stavača, ale ... Mne nevadí, že patrím k menšine, ktorú väčšina "nechápe". Mne by vadilo, ak by sa náš pes malých šeliem bál, nezvládol by na ne upozorniť, ani ich dohľadať a odmietol ich priniesť, keď to má byť poľovný retriever. Dnes sa už nemôžeme opýtať ľudí z Guisachanu [: júš-agan :] (Škótsko) ako to s goldenmi mysleli, no ja nemám pocit, že by som ich úmysly zradil.

Dušan Kollárik

121208 vysluzka

ilustračný obrázok


Retriever na pofarbenej stope

článok.pdf určený viac nepoľovníkom ako poľovníkom publikovaný v magazíne Halali

170618 4 MOr srnec 800x600

ilustračný obrázok